ZA LEPŠÍM UPLATNĚNÍ ŽÁKŮ NA TRHU PRÁCE

26. 8. 2015





Jak zlepšit uplatnitelnost žáků a studentů na trhu práce, jak zajistit firmám kvalifikované zaměstnance a další otázky trhu práce řešili účastníci pracovního setkání, které se uskutečnilo 25.8. v Hranicích. Mikroregiony Hranicko a Lipensko uspořádaly v rámci svých aktivit setkání důležitých aktérů trhu práce z obou regionů. Účastni setkání byli zástupci z obou území – zástupci firem a významných zaměstnavatelů, zástupci středních a základních škol, Úřadu práce i obcí.


A jak tedy řešit tento palčivý problém? Otázka je to nelehká, odpovědí je více a není žádný zaručený postup, jak dosáhnout toho, aby se žáci zejména pod vlivem svých rodičů orientovali na technické obory, aby se polytechnické vzdělávání dostalo až na nejnižší úroveň školství. Možná s trochou nadsázky až do mateřských škol. Ale rozhodně by nemělo chybět na základních školách. Z výuky zmizely dílny nebo pozemky, děti dnes nejsou manuálně zručné možná i proto, že si nikde nemohli odzkoušet práci s nářadím. Velkou chybou je, že rodiče dají své dítě na střední školu na obor, který nemá v budoucnu uplatnitelnost na trhu práce. Nejen v regionu, ale v celé republice neexistuje propojenost mezi trhem práce, poptávkou zaměstnavatelů a nabídkou učebních a studijních oborů a základním školstvím.


Snad společnými kroky se nám do budoucna podaří změnit orientaci na technické vzdělávání, které má v regionu dlouhodobou tradici. Již dnes existuje spolupráce Střední průmyslové školy v Hranicích s místními významnými firmami. Žáci učebních a studijních oborů mohou absolvovat praxi ve firmě, mohou dostávat motivační stipendia, zaměstnavatel připomínkuje školní osnovy tak, aby co nejvíce vyhovovaly aktuálním potřebám s ohledem na technický pokrok. Firmy také nabízejí odborné vzdělávání pedagogů, aby se seznámili s novými trendy v oboru. Tento postup si může dovolit silná společnost. Velký prostor se zde otevírá ale ve vztahu k základním školám. Právě zde by měly cílit snahy zaměstnavatelů získat potenciální učně a studenty. Je to ale i určitá jistota pro žáky a jejich rodiče, protože pokud se žák vyučí  nebo vystuduje pro konkrétní firmu, získá tak nejen praxi v průběhu studia, ale také možnost získat zaměstnání a mnohých případech nutno říci i dobře placeného zaměstnání.


„Nejdůležitější z celé problematiky je informovanost a přiblížení technických oborů žákům základních škol“ uvedla Marcela Tomášová, manažerka mikroregionu Hranicko. „Pokud nebudeme informačně působit na rodiče žáky základních škol, situace se nezlepší“, dodala Vendula Hluzínová, manažerka mikroregionu Lipensko. Dalšími nosnými body je přenesení dobré praxe – to, co už funguje, prohloubit a dostat mezi širší okruh zaměstnavatelů a škol. A v neposlední řadě, jak už bylo zmíněno, je podpořit a zatraktivnit polytechnické vzdělávání na základních školách. Na podzim proběhne na území kraje novinka: v Přerově, Olomouci a Šumperku proběhnou burzy práce, kde budou nejen zastoupeny střední školy, ale zejména zaměstnavatelé, kteří přiblíží budoucí povolání dětem a rodičům. Jde jen o to, aby se rodiče se svými dětmi této akce zúčastnili.


Marcela Tomášová, manažerka mikroregionu Hranicko


m.tomasova@regionhranicko.cz , tel. 739 430 576


 

Autor:Marcela Tomášová
E-mail:m.tomasova@regionhranicko.cz