Návštěva z Železnohorského regionu

18. 9. 2019


Náš region v minulém týdnu navštívili starostové, zástupci mikroregionů a místních akčních skupin z východních Čech, konkrétně z Železnohorského regionu. Po tři dny jsme jim ukazovali, co se v našem regionu za poslední roky podařilo, předávali jsme jim naše zkušenosti, debatovali a naopak získávali zkušenosti z jejich starostování a rozvoje regionu. Místostarosta města Hranice Daniel Vitonský věnoval návštěvě středeční podvečer – představil nejen fungování a správu města, ale také participativní rozpočet města. Dále hovořil o realizovaných a plánovaných projektech města Hranice, zejména v rámci systému SMART CITY. Ve čtvrtek jsme partnerům ukázali jižní a východní část regionu, navštívili jsme Skaličku, Ústí, Hustopeče nad Bečvou, rodinnou farmu Zdenka v Porubě a také nové informační centrum v Teplicích nad Bečvou. Každá obec z regionu má co nabídnout, nejen tedy ty navštívené, ale i ty ostatní. Ve Skaličce mimo jiné ukázali novou cyklostezku, muzeum námořníka Toma, zámecký park, sportovní areál u sokolovny, medový obchůdek. V Ústí zaujala návštěvníky náves a celý sportovní areále, neméně také stezka zdraví. Zajímavostí bylo provozování hospůdky i penzionu na Návsi. V Hustopečích nad Bečvou se pochlubili novou sportovní halou, která je skutečně na výborné úrovni. Také zámek, a jeho postupná rekonstrukce byla zajímavá. Na rodinné farmě Zdenka p. Horník zapáleně ukázal celé hospodářství, nechyběla ani ochutnávka produktů – mléka i mléčných výrobků. Zajímavostí byl porod jedné z dojnic. Nově narozený býček dostal od našich kolegů jméno Pernštej. Závěr dne patřil Hranické propasti. I když jsme se nedostali přímo k ní, mohli jsme se v informačním centru podívat na zajímavosti z objevování nejhlubší zatopené sladkovodní propasti na světě. Úplný závěr a večer patřil Staré střelnici, a to nejen večeří, ale i prohlídkou divadla a okolí penzionu.


Poslední den jsme věnovali našim dvěma obcím, které se úspěšně zapojily do soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje. Obec Bělotín, jako vítěz krajského kola – vesnice roku Olomouckého kraje ukázala základní školu, kostel a smuteční síň a zejména nově zrekonstruovaný kulturní dům. Následovala návštěva sadů v Lučicích a ochutnávka místních produktům p. Kozáka. Závěr patřil obci Partutovice – 3. místo v soutěži Vesnice roku a ocenění Zlatá cihla za „obnovu či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu“, a to za Větrný mlýn, který mohli přítomní navštívit. Dále  starosta ukázal rozvíjející se obec – základní školu, sportovní areál, představil fungující spolky.  Partutovice jsme vybrali také proto, že starosta obce Jaroslav Šindler je současně předseda mikroregionu Hranicko.


Kolegům se velmi líbila venkovská pospolitost, spolupráce občanů a spolků s vedením obce. Tyto aspekty zřejmě nejsou v některých regionech samozřejmé. Děkujeme všem starostům i zaměstnancům obcí, kteří se takto do prezentace našeho regionu zapojili, nikde nechybělo příjemné občerstvení. V rámci výměny zkušeností náš mikroregion Hranicko byl na pardubicku na přelomu května a června, kde se nám také hodně líbilo.

Autor:Marcela Tomášová
E-mail:m.tomasova@regionhranicko.cz