Poznávání historie a života mušketýrů

18. 8. 2023

Projektový den s mušketýry zakončil působení MAS Hranicko v projektu "Podpora zvyšování kvality neformálního vzdělávání v Olomouckém kraji". Děti z Rakova se rozjeli 3. 6. 2023 za mušketýry do Droždína. Projektový den byl podpořený evropskými fondy a MŠMT.

Sobotní odpoledne prožili děti s rodiči na zahradě / tréninkovém místě skupiny Salva Quardia v Droždíně. Účastníkům byl představen odborník z praxe, který si na začátku povídal s dětmi o činnosti skupiny historického šermu, o mušketýrech a jejich životě.

Poté členové skupiny předvedli komentovanou ukázku výcviku mušketýrů – povely, příprava k boji, výstroj a výzbroj. Předvedli také historické bitvy, po které si mohli účastníci veškerou výstroj a výzbroj mušketýrů osahat, vyzkoušet si bubnování na buben, který se používal při bitvách. Dostalo se i na ukázku střelby z mušket.

Na závěr si děti povídaly s mušketýry a namalovaly si obrázky (co se jim nejvíce líbilo a co jim nejvíce utkvělo v paměti). Účastníci projektového dne se seznámili s historií baroka a třicetileté války, především se životem mušketýrů. Takový názorný příklad je nezaměnitelnou pomůckou při vzdělávání dětí. Obrázky a videa dětem nenahradí možnost na sáhnout si na historické předměty, i když se jedná o repliky.

Autor:Olga Vilímková
E-mail:o.vilimkova@regionhranicko.cz