Oslava Slunovratu v Komunitní zahradě

17. 8. 2023

V půlce června komunita přivítala blížící se Slunovrat. Oslavy si předem naplánovala a organizace se ujaly aktivní rodiny. Akce se konala v rámci projektu Společně pro Hranicko - MAS-OPZ+, díky podpoře z Evropské Unie.

Rodiny se začaly scházet v pátek odpoledne v zahradě. První příchozí  rozdělali oheň. Aktivní rodiny připravily čtyři rukodělné stanoviště v duchu živlů - země, voda, oheň a vzduch, na kterých všichni přítomní tvořili výrobky, dle své fantazie.

Poté se zpívaly písničky a proběhly i “tance” v kruhu. Překvapením byl pro všechny koláč, který jedna z maminek upekla - byl to takový “obřadní koláč”, který byl upečen jako poděkování Slunci a ostatní živlům - rituálně pak dospělí koláč rozdělili převážně mezi děti.

Babičky a maminky pak dětem ukázaly a pomohly s výrobou věnečků z kvítí. Velkým překvapením pro děti byla symbolická brána do prázdnin, která pokračovala zážitkovou stezkou. 

Nakonec všichni poseděli v zahradě, zalili jedlou zahradu, okrasné keře a nově vysetou louku. Při společném posezení se členové komunity shodli ještě na jednom setkání rodičů a dětí, které se chystají po prázdninách do školy, aby prošly takovou zkouškou odvahy, kdy budou spát přes noc v jurtě ještě před zahájením prázdnin.

Autor:Olga Vilímková
E-mail:o.vilimkova@regionhranicko.cz